Företräderätt 14:1. Aktieägare erhåller sju (7) uniträtter per varje (1) befintlig stamaktie. En (1) uniträtt berättigar till teckning av en (1) unit. Varje unit består av två (2) stamaktier och en (1) teckningsoption serie TO 14.
Priset per aktie har i skrivande stund ännu inte bestämts.
Emissionen är säkerställd till 65 %. Bolaget har erhållit teckningsförbindelser från ett antal befintliga större aktieägare, uppgående till totalt cirka 5,2 MSEK, motsvarande cirka 4,4 procent av Företrädesemissionen. Därutöver har Bolagets styrelseordförande Hans-Peter Ostler, VD Søren Bregenholt, och CFO Johan Giléus, uttryckt sin avsikt att teckna units i Företrädesemissionen för sin respektive pro rata-andel av Företrädesemissionen, uppgående till totalt cirka 0,7 MSEK, motsvarande cirka 0,6 procent av Företrädesemissionen. Bolaget har även ingått avtal med vissa befintliga aktieägare och ett antal externa investerare om garantiåtaganden om totalt cirka 72 MSEK, motsvarande cirka 60 procent av Företrädesemissionen. Enligt garantiavtalen utgår kontant ersättning om 12 procent av garanterat belopp, motsvarande totalt cirka 8,7 MSEK, alternativt 14 procent av det garanterade beloppet i form av nyemitterade units i Bolaget, med samma villkor som units i Företrädesemissionen, inklusive Teckningskursen i Företrädesemissionen.
För att säkerställa Bolagets likviditetsbehov fram till Företrädesemissionen har genomförts har Bolaget upptagit brygglån om totalt 17 MSEK från Fenja Capital, Linus Berger och Philip Olsson. Som ersättning för lånen utgår en uppläggningsavgift om 3 procent samt en månatlig ränta om 0,75 procent. Enligt brygglåneavtalen är långivarna inte skyldiga att betala ut brygglånen förrän den extra bolagsstämman den 25 november 2025 har godkänt Företrädesemissionen men kan besluta att göra så ändå. Enligt brygglånen ska lånen återbetalas i samband med Företrädesemissionen eller som senast den 31 januari 2026.
En (1) teckningsoption serie TO 14 berättigar innehavaren till teckning av en (1) stamaktie i Bolaget under perioden från och med den 5 mars 2026 till och med den 19 mars 2026. Bolaget kan således komma att tillföras ytterligare likvid i mars 2026 om teckningsoptionerna serie TO 14 utnyttjas för teckning av nya stamaktier. Lösenpriset för teckningsoptionerna serie TO 14 ska motsvara 70 procent av den volymvägda genomsnittskursen för Bolagets stamaktie på Nasdaq Stockholm under perioden från och med den 10 februari 2026 till och med den 27 februari 2026, dock lägst aktiens kvotvärde och högst 125 procent av teckningskursen per stamaktie i Företrädesemissionen.
Uppdatering: Villkoren har publicerats.
Uppdatering: Alligator Bioscience har ingått ytterligare tecknings- och toppgarantiåtaganden. Bolaget har erhållit ytterligare teckningsåtaganden från ett antal befintliga aktieägare, inklusive Roxette Photo SA och Magnus Petersson, totalt uppgående till cirka 5,4 MSEK. Därtill har bolaget erhållit ytterligare garantiåtaganden, både från befintliga aktieägare och från nya investerare, inklusive HDF Impact BV, totalt uppgående till 12,5 MSEK, vilket innebär att tecknings- och garantiåtaganden därmed utökats från cirka 78 MSEK till cirka 91 MSEK, motsvarande upp till cirka 74 procent av företrädesemissionen. De nya garantiåtagandena är så kallade toppgarantier.
Håll dig uppdaterad med det senaste inom nyemissioner