I början av juli 2024 gjorde Qualisys en pre-IPO där Spiltan Invest, Handelsbanken Fonder och Swedbank Robur tillsammans blev ägare till 14 %. Bolaget skrev att investeringsrundan var en förberedelse inför en IPO på First North.
Under 2023 hade bolaget en omsättning på 250 Mkr med en EBIT-marginal på omkring 20 %.
Uppdatering: I januari 2025 gjorde företaget en uppdelning av sina aktier, där varje befintlig aktie blev 10 000.
Uppdatering: Uppdatering: I mitten av februari 2025 meddelade Qualisys Holding att de ska notera sig på First North under februari 2025. IPO-erbjudandet kommer att bestå av enbart befintliga aktier. Grunderbjudande på 340 Mkr samt en möjlig övertilldelning på 51 Mkr.
Inför erbjudandet har Ramhill AB, Andra AP-fonden, Edastra AB, Handelsbanken Fonder AB, Prior & Nilsson Fond- och Kapitalförvaltning AB, Investment AB Spiltan och Swedbank Robur Fonder AB tillsammans åtagit sig att förvärva aktier i erbjudandet till erbjudandepriset 76 kronor för ett totalt belopp om cirka 151 Mkr.
Styrelsen i Qualisys har för räkenskapsåret 2024 föreslagit en utdelning om 3,00 SEK per aktie, motsvarande en total utdelning om 30 MSEK. Aktierna i erbjudandet kommer att medföra rätt till utdelningen för det fall årsstämman beslutar i enlighet med styrelsens förslag.
Uppdatering: Qualisys börjar handlas på First North den 21 februari 2025.