Aptahem

Jarno Vanhatapio om att bygga Vetted Assets till miljardförsäljning

Publicerad: 2 oktober 2026, 01:01
Jarno Vanhatapio om att bygga Vetted Assets till miljardförsäljning

Jarno Vanhatapio gästar podden Framtidens E-handel för ett samtal om arbetet med att bygga Vetted Assets till ett bolag med 1,2 - 1,4 miljarder kronor i försäljning år 2030.

Jarno Vanhatapio gästar podden Framtidens E-handel för ett samtal om arbetet med att bygga Vetted Assets till ett bolag med 1,2 - 1,4 miljarder kronor i försäljning år 2030. Han kommenterar de första förvärven. Han delar med sig av spelplanen, från cash conversion cycle och kriterierna för ett bra förvärv, till varför han fortfarande tror stenhårt på starka varumärken trots att TikTok Shop håller på att rita om hela spelplanen. Han hinner också varna unga entreprenörer för drop shipping, hylla AI som ersättare för dyra utvecklarteam och antyda ett nytt, hemligt varumärkesprojekt han jobbat på i flera månader.

För lite bakgrund om man inte vet vem Jarno Vanhatapio är så är han en av de mest erfarna e-handelsentreprenörerna i Sverige och har bland annat byggt Nelly och NA-KD.

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Företagsinformation

Beskrivning

Vetted Assets är ett koncentrerat och operativt drivet investeringsbolag med primärt fokus att förvärva och skala noggrant utvalda nordiska och internationella Direct-to-Consumer-bolag (DTC) med bevisad product-market fit, starka marginaler och tydligt entreprenörskap. Vetted Assets AB hette tidigare Refine Group AB. Refine Group AB hette tidigare Spherio Group AB. Spherio Group AB hette tidigare Ytrade Group AB och använde då namnet Yaytrade.

Organisationsnummer

559026-0963

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...