Nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad om aktier, nyemissioner och börsnoteringar. Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

17 juni 2014

VD-intervju inför notering av Heliospectra

VD-intervju inför notering av Heliospectra


Intervju med VD för Heliospectra som listas på First North den 18 juni. Företaget som tillverkar nyskapande belysning som gör att odling i växthus ger högre kvalité till lägre energikostnad.


Den 18 juni listas Heliospectra på First North och inför det har Nyhetsbyrån Direkt gjort en intervju med företagets VD Staffan Hillberg. Intervjun ger en bra översikt över vad företaget gör, var det befinner sig idag och vad en investerare kan se fram emot.

I all korthet så gör Heliospectra LED-baserade belysningsarmaturer för växthus, uppbackade av sensorer och styrsystem, som gör att odlingen kräver mindre energi och kan kontrolleras för att optimera kvalité.

Se även: Intervju med VD för Scandinavian Enviro Systems

Av: Andreas Poike

Sök nyheter

Senaste nyheter

Senaste videoklippet

Detta är Ependion

Detta är Ependion

Ependion, som tidigare hette Beijer Electronics Group, är en växande global teknikkoncern som erbjuder digitala lösningar för säker kontroll, styrning, visualisering och datakommunikation för industriella tillämpningar i miljöer där tillförlitlighet och hög kvalitet är kritiska faktorer. Bland kunderna finns några av världens ledande företag. Ependion består av självständiga affärsenheter och har en omsättning på över 2,1 miljarder kronor 2022 samt dryga tusentalet medarbetare. Ependions VD Jenny Sjödahl presenterar verksamheten.

Följ oss