Genetic Analysis

Vad analytikerna ger för rekommendation om Enity Bank Groups IPO

Bostadshus

Enity Bank vars mest kända varumärke i Sverige är Bluestep Bank gör en IPO på Nasdaq Stockholm. Nyemissioner.se sammanställer vad analytikerna ger för rekommendationer.

Enity Bank Group är en bank som har fokus på göra bolån tillgängligt för fler i Norden – oavsett anställningsform, ekonomisk bakgrund eller ålder. Enity vänder sig till personer som faller utanför de stora bankernas kreditmodeller. I bolaget ingår varumärken som Bluestep Bank, Bank2 och 60plusbanken.

Enity Bank Group gör nu en IPO som består av befintliga aktier för 1671 miljoner kronor till 57 kronor per aktie. Det är en kort tidslinje, teckningsperioden öppnade igår och stänger under torsdag eftermiddag och sedan börjar aktierna handlas på Nasdaq Stockholm på fredag. Hur ska då en investerare agera?

Tredje AP-fonden, Harry Klagsbrun via Harmar AB, Jofam AB och Handelsbanken Fonder har åtagit sig att förvärva aktier i erbjudandet till ett totalt belopp om 625 miljoner kronor.

Carl Rydin på ankarinvesteraren Jofam säger ”Det här är inte alls samma typ av nischbank som ett Resurs eller andra blancoutlånare. Enity kommer med mycket lägre risk eftersom att det handlar uteslutande om bolån, lån med säkerhet.”

IPO-erbjudandet inklusive övertilldelning blev fulltecknat i princip omgående.

Dagens industri – Teckna

Dagens industri ger sina läsare rådet att teckna aktier. Kombinationen god tillväxt och låga kreditförluster lockar.

”Det är rimligt att vinsten per aktie ökar från 5,1 kronor i fjol till 6,9 kronor i år. Då sjunker p/e-talet från elva till drygt åtta. Sett till materiellt eget kapital värderas aktien till kurs 57 med en premie på 10 procent, det vill säga p/b 1,1. Klarar Enity att leverera på sina mål är det en attraktiv värdering.”

Affärsvärlden – Teckna

Affärsvärlden ger rådet att teckna Enitys IPO. Prislappen ser ut att vara ett lockpris.

”Vi är inte övertygade om att Enity är ett kvalitetsbolag och det finns en hel del som är forcerat kring denna notering. Man kan mycket väl stå över. Men ska vi ändå sätta ned foten i ett råd gissar vi att aktien kan bli okej att teckna. Börsen är lite mer positiv till de små bankerna för närvarande, värderingen är låg och i närtid ser trenderna ut att gå i rätt riktning för Enity”

Ayacint – Teckna

Privatanalytikern Ayacint har gjort en kort genomgång och anser att det är en bra tillgång till ett bra pris och ger den allmänna rekommendationen att teckna aktien.

Ayacint går en analys av Enity

IPO-intervju med VD

Intervju med Björn Lander, VD för Enity som gör en IPO.

Enity Holding AB

Enity Bank Group är en bank som har fokus på göra bolån tillgängligt för fler i Norden – oavsett anställningsform, ekonomisk bakgrund eller ålder. Enity vänder sig till personer som faller utanför de stora bankernas kreditmodeller. I bolaget ingår varumärken som Bluestep Bank, Bank2 och 60plusbanken. Enity Bank Group AB hette tidigare Bluestep Bank AB.