Tre företag som ska notera sig under 2022 är Inify Laboratories, Röko och Oxcia. Medan Aqilion har fått skjuta på sin.
Inify Laboratories – Inify Laboratories tillhandahåller cancerdiagnostik i moderna patologiskt laboratorium. ContextVision AB har i början av 2022 knoppat av Inify Laboratories AB och imorgon ska avknoppningen noteras på Euronext Growth Oslo.
Oxcia – En pionjär inom oxidativa DNA-skador och DNA Damage Response (DDR) med fokus på att utveckla nya säkra behandlingar för patienter som lider av cancer eller inflammation. Tidigare i år preciserade bolaget tidsplanen för noteringen till hösten 2022.
Aqilion – Ett bioteknikbolag som fokuserar på att utveckla nya innovativa behandlingar för sjukdomar orsakade av kronisk inflammation och dysfunktionella immunologiska reaktioner som till exempel autoimmuna sjukdomar. Bolaget är främst aktivt i de tidiga faserna av läkemedelsutveckling, från idéstadiet till tidig klinisk utveckling. I slutet av maj skrev bolaget att noteringsklimatet varit dåligt under inledningen av 2022 och att bolaget därför avvaktar med en notering, men tillägger att man är börsfähigt. En bryggfinansiering som främst riktar sig till befintliga ägare planeras under 2022.
Läs även:
Hoi Publishing har en intressant modell men värderingen i noteringserbjudandet är för högt


