14 mars 2022

Bostadsutvecklaren JM handlas till rabatt
Dagens Industri lyfter fram bostadsutvecklaren JM som Veckans aktie och ger en köprekommendation.
4 december 2021

Titania - en stadsbyggare med goda relationer till kommunerna
Titania är en stadsbyggare med kapacitet att genomföra stora stadsutvecklingsprojekt. Nu gör man en IPO för att behålla 70 % av det man bygger. Vi har ställt några frågor till vd Einar Janson.
28 november 2021

KlaraBo får en teckna-rekommendation av analytiker
Fastighetsbolaget KlaraBo gör en IPO på Nasdaq Stockholm. Affärsvärldens analytiker har tittat närmare på erbjudandet och ger en teckna-rekommendation, vilket även Börsveckan gör.
28 september 2021

Affärsvärldens analytiker positiva till Emilshus notering
Fastighetsbolaget Emilshus gör en emission av preferensaktier som sedan noteras på First North. Affärsvärldens analytiker ger en teckna-rekommendation.
10 september 2021

Arlandastad Groups IPO får ingen teckna-rekommendation av analytiker
Arlandastad Group gör en IPO på First North. Affärsvärldens analytiker har tittat närmare på erbjudandet och ger det en neutral rekommendation. Börsveckan råder att inte teckna.
24 januari 2021

Heidi Wik ny vd för noteringsaktuella Tessin
Heidi Wik har rekryterats till vd för Tessin som inom de närmaste månaderna ska noteras på First North.
Sök nyheter

Senaste nyheter
Populära taggar
Senaste videoklippet

Intervju med vd för Lipigon Pharmaceuticals
Lipigon Pharmaceuticals utvecklar nya läkemedel för sjukdomar orsakade av rubbningar i kroppens hantering av fetter, s.k. lipidrelaterade sjukdomar. Lipigons läkemedelskandidat Lipisense är av RNA-läkemedelstyp och förhindrar cellernas tillverkning av det sjukdomsfrämjande målproteinet ANGPTL4. Detta sker genom att proteinkodande RNA förstörs redan innan målproteinet hunnit bildas. Målproteinet har en stark genetisk koppling till skadliga blodfetter och relaterade sjukdomar. Lipigon gör en företrädesemission och i samband med detta gjordes denna intervju med vd Stefan K Nilsson.
