Publicerad: 5 november 2023
1 min läsning

Köpläge i it-konsulten CombinedX anser Affärsvärlden

Köpläge i it-konsulten CombinedX anser Affärsvärlden
CombinedX är it-konsulten som gjorde en IPO för 1,5 år sedan. Nu är det ett bra tillfälle att köpa aktien skriver Affärsvärldens analytiker.

CombinedX är en it-konsult som gjorde en IPO på First North i mars 2022 till 42 kronor per aktie. I fredags publicerade Affärsvärlden en analys på aktien då den stod i 34 kronor som mynnade ut i en köprekommendation. Aktien stängde veckan på 34,80 kronor.

”För helåret 2023 räknar vi med runt 17% tillväxt. Kommande år skissar vi på 4% årlig försäljningsökning. Mycket hänger förstås på hur konjunkturen utvecklas. Samtidigt har CombinedX rekryterat fler medarbetare vilket borde tyda på en stabil underliggande efterfrågan.” skriver Affärsvärlden.

Affärsvärlden väljer att sätta en multipel på 8 gånger rörelsevinsten och då är uppsidan 30 procent för aktien.

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

CombinedX AB

Företagsnamn

CombinedX AB

Beskrivning

CombinedX är en grupp konsultbolag som hjälper företag och organisationer inom digitalisering. Bland bolagen i gruppen finns Nethouse, Elvenite, Netgain, CloudPro, Ninetech, Viewbase, Smartsmiling, Two och Dynamo.

Organisationsnummer

556923-1219

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...