Företrädesrätt 11:2. Befintliga aktieägare erhåller en (1) teckningsrätt för varje på avstämningsdagen för deltagande i Företrädesemissionen innehavd aktie oavsett aktieslag. Två (2) teckningsrätter berättigar till teckning av elva (11) nya B-aktier i Företrädesemissionen.
Obs, datumen 1-15 december 2020 är dummy-datum, i skrivande stund har inga datum för teckningsperiod kommunicerats. Allt som är kommunicerat vad gäller datum är att en extra bolagsstämma ska hållas den 30 november 2020 där beslut ska tas om tid och villkor.
Emissionsgarantin, som uppgår till totalt 73,5 MSEK, består av en kombination av tecknings- och garantiåtaganden som har erhållits från de befintliga aktieägarna Tommy Jacobson AB (ägs av Bolagets styrelseordförande Tommy Jacobson), Trading House Scandinavia AB, Varenne AB och Leif Rahmqvist samt intressenterna Lars Fins (Bolagets VD) och Håkan Lundstedt (styrelseledamot i Bolaget) (tillsammans ”Garanterna”). De befintliga aktieägarna har åtagit sig att teckna sig för sin pro rata-andel i Företrädesemissionen.
Uppdatering: Datum för teckningsperioden är 27 oktober - 10 november 2020.
Beskrivning
Organisationsnummer
556540-1493
Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.