RE

mResell Holding AB

Typ av erbjudande

Riktad emission

Datum

3 juli 2025

Emissionsvolym

15,2 MSEK

Värdering pre-money

76,5 MSEK

Teckningskurs

2,50 SEK

Teckningskurs (unit)

22,50 SEK

Villkor

Riktad emission. Varje unit består av nio aktier och en teckningsoption av serie TO2. Tecknas av externa och befintliga aktieägare, samt så tecknas 1,4 Mkr av ledande befattningshavare Patric La Placa Christiansen (VD tillika styrelseledamot), Mathias Linder (COO) och Michal Stanowski (CTO) samt Bolagets styrelseledamöter Johan Kinnander, Fredrik Burvall och Andereas Friis.

Information

Varje teckningsoption av serie TO2 ska berättiga till teckning av 1 ny aktie i Bolaget till en teckningskurs motsvarande en 70 procent av den volymvägda genomsnittskursen under perioden 4 – 15 augusti 2025, dock högst 7,35 SEK och lägst aktiens kvotvärde. Varje teckningsoption av serie TO2 ska berättiga till teckning av en ny aktie i Bolaget från och med den 19 augusti 2025 till och med den 2 september 2025.

Företagsinformation

Beskrivning

mResell-gruppen specialiserar sig på rekonditionering och försäljning av Apple-produkter. mResell Holding AB hette tidigare Upgrade Invest Nordic 4 AB.

Organisationsnummer

559488-9494

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.