Företrädesrätt 7:5. För varje befintlig aktie som innehas på avstämningsdagen erhålls en (1) teckningsrätt, varvid fem (5) teckningsrätter ger rätt att teckna sju (7) nya aktier.
100 % av företrädesemissionen är säkerställd.
Adverty har erhållit teckningsförbindelser motsvarande cirka 10 procent av Företrädesemissionen från befintliga ägare, inklusive en av Bolagets större ägare Biljon AB, VD Jonas Söderqvist och styrelseledamoten Edvin Malmgård
Vidare har Bolaget ingått avtal om emissionsgarantier som består dels av en så kallad bottengaranti om cirka 10,0 MSEK, motsvarande cirka 69 procent av Företrädesemissionen, dels en så kallad toppgaranti om cirka 2,9 MSEK, motsvarande cirka 20 procent av Företrädesemissionen. Genom bottengarantin säkerställs, förutsatt att teckning sker minst motsvarande teckningsförbindelserna, att cirka 79 procent av Företrädesemissionen tecknas och betalas. Genom toppgarantin säkerställs, förutsatt att teckning sker minst motsvarande teckningsåtagandena och bottengarantin, att 100 procent av Företrädesemissionen tecknas och betalas. Emissionsgarantier har ingåtts av ett antal externa investerare, ett antal befintliga aktieägare inklusive Biljon AB, samt VD Jonas Söderqvist och styrelseledamöterna Michael Grimborg, Edvin Malmgård och Petter Nylander. För bottengarantiåtagandena utgår en garantiersättning om 20 procent av det garanterade beloppet i form av nya aktier och för toppgarantiåtaganden utgår en garantiersättning om 30 procent av det garanterade beloppet i form av nya aktier. Garantiersättningen som kan komma att erläggas genom kvittning mot nyemitterade aktier i Bolaget kommer verkställas genom en riktad emission som styrelsen fattar beslut om med stöd av bemyndigande från årsstämman den 11 juni 2025. Garantiåtagandena är föremål för sedvanliga villkor.
Adverty har omförhandlat delar av sin lånestruktur till en större långivare, där en planerad amortering om 4 MSEK, som ursprungligen skulle ha betalats i sin helhet under hösten 2025, nu omvandlas till en långfristig skuld med förfall 2027. Bolaget har även omförhandlat med övriga långivare om att förlänga utestående skulder om totalt 6,2 MSEK. Omförhandlingen med övriga långivare innebär att förfallodatumet för lånen flyttas fram till sommaren 2027 samt att lånen helt eller delvis kan komma att konverteras till aktier i Adverty till en teckningskurs om 0,075 SEK alternativt att långivarna får kvitta lånen mot aktier i en eventuell företrädesemission. I övrigt är villkoren för lånen i allt väsentligt oförändrade.
Uppdatering: Advertys företrädesemission tecknades till 21,2 % med stöd av teckningsrätter och 0,4 % utan. Garanter får teckna 78,4 %. Totalt 100 %.