Börsnotering i Doohclick AB

Doohclick AB |
|
Verksamhet:
Doohclick utvecklar och erbjuder Starcorp, en plattform för bokning av media. Doohclick AB hette tidigare Bitlogic Media AB.
Ägare: |
AdCityMedia AB, som planerar att dela ut ägandet till sina aktieägare. |
Lista: |
|
Status: |
Kommande |
Tid: |
Ingen känd tidsplan. |
Värdering: |
Uppdatering: 37,8 Mkr post money. |
Övrigt:
AdCityMedia meddelade i slutet av april 2019 att de ska dela ut Bitlogic Media AB som utvecklar och erbjuder plattformen Starcorp. Man planerar att notera bolaget.
Uppdatering: I slutet av maj 2019 preciserade AdCityMedia tidsplanen för Bitlogic Medias notering till hösten 2019.
Uppdatering: Bolaget har bytt namn till Doohclick AB.
Uppdatering: Aktierna för utdelning från Adcitymedia bokades ut i mitten av september 2019. Planen var inför detta att göra en företrädesemission på ca 10-15 Mkr i samband med detta. En bit in i november 2019 har ännu ingenting nytt sagts om emissionen eller noteringen.
Uppdatering: I slutet av november 2019 skrev Doohclick att planen är att göra en företrädesemission på 12,5 Mkr.
Uppdatering: Under första halvan av februari 2020 gör Doohclick en företrädesemission. Bolaget skrev dock ingenting om noteringsplanen.
Uppdatering: Företrädesemissionen tecknades till 234 %. 83 % tecknades med teckningsrätter och resten utan.
Uppdaterat: 2020-10-03

Nyemissioner

Noteringar

Nyhetsbrev
