Under hösten 2023 säljer grundarna av Norberg & Partner Sustainable Group AB aktier i Norden Estates AB för 10 kr per aktie som man uppger är värda 43 kr. Norberg & Partner Sustainable Group AB uppger att Norden Estates AB ska noteras under första kvartalet 2024 och aktierna då förväntas vara värda 43-50 kr.
Uppdatering: I början av juli 2024 har ännu ingenting hörts om en notering.
Uppdatering: Den 5 juni 2025 meddelade bolaget i en presentation att de ska notera sig på Spotlight om 1,5 veckor. Bolaget skriver även att de genomför en noteringsemission, men den verkar inte vara publikt tillgänglig.
Uppdatering: Bolaget har förlängt teckningsperioden för sin emission till 25 augusti 2025. I augusti 2025 planerar man att publicerat ett memorandum och noteras på Spotlight. Det är helt klart något udda att ha en emission öppen till den 25 augusti och samtidigt ha planen att noteras samma månad, vi gissar att någonting kommer att förändras.
Uppdatering: Under andra halvan av augusti 2025 preciserades noteringsdatumet till 29 augusti 2025.