Norrlands Online i akut likviditetskris efter att långivaren avvaktar med utbetalning

Optisk fiber för bredband

Norrlands Online (Tendo) i akut likviditetskris. Efter att nyemissionen dragit ut på tiden tecknades en checkkredit, men efter att långivaren valt att avvakta med utbetalning så står bolaget utan pengar.

Bredbandsoperatören Norrlands Online noterades på Spotlight i slutet av förra året via ett omvänt förvärv av Tendo-skalet. En emission på 4 miljoner kronor ska göras men den drar ut på tiden. För att hantera likviditeten tog bolaget upp en checkkredit på 4 miljoner kronor den 9 maj. Idag meddelade dock bolaget att de har hamnat i en akut likviditetskris då långivaren avvaktar med utbetalning.

”Att långivaren avvaktar med utbetalning av checkkredit har försatt Tendo i en mycket pressad situation. Företaget står nu inför en akut likviditetskris och arbetar intensivt med att finna snabba lösningar för att trygga verksamhetens fortlevnad. Hur bolaget lyckas hantera situationen är avgörande för Tendo:s fortsatta utveckling.”

Tendo AB

Tendo utvecklar och erbjuder en handske med ett s.k. integrerat exoskelett som assisterar personer med begränsad handfunktion som uppkommit till följd av en ryggmärgsskada.