I oktober förra året meddelade LC-Tec att pengarna skulle ta slut redan i november och utsikterna för att göra ytterligare en nyemission såg dåliga ut. I fredags kom så till slut ett förslag.
Nuvarande huvudägare vill inte tillföra ännu mer kapital till LC-Tec i noterad miljö. Lösningen är därför att aktieägarna ska erbjudas att köpa verksamheten genom att dotterbolaget LC-Tec Future Innovations AB gör en emission riktad till aktieägarna i det noterade LC-Tec Holding AB. Dvs aktieägarna i det noterade bolaget får välja på att köpa nuvarande verksamhet eller sluta vara delägare i verksamheten.
Det noterade skalet LC-Tec Holding AB ska sedan fyllas med någon ny verksamhet.
Inledningsvis kommer det noterade skalet att vara delägare i LC-Tec Future Innovations AB. Om emissionen fulltecknas och medföljande teckningsoptioner används så kommer LC-Tec Holding AB att äga 20 procent av LC-Tec Future Innovations AB.