En av sex personer globalt kommer behöva hjälp med fertilitet
Intervju med fertilitetsbolaget Vitrolifes vd Bronwyn Brophy O´Connor. Hon säger bland annat att infertilitet berör en av sex personer globalt, vilket skapar ett stabilt och långsiktigt behov av IVF och därmed Vitrolifes lösningar.
Intervju med fertilitetsbolaget Vitrolifes vd Bronwyn Brophy O´Connor.
Vitrolife ser Nordamerika som den största tillväxtmöjligheten inom IVF-marknaden, som också är världens största sett till intäkter. Europa utvecklas stabilt medan Asien är svagare på grund av sjunkande födelsetal. Bolaget tar marknadsandelar globalt och ser potential i återhämtning i bland annat USA och Mellanöstern.
Förvärvet av det spanska bolaget Igenomix 2021 har stärkt Vitrolifes närvaro i USA och gjort det möjligt att erbjuda en bredare portfölj som en helhetsleverantör till större IVF-klinikkedjor.
I USA har utvecklingen påverkats av presidentens exekutiva order om att minska kostnaderna för IVF. Många par pausade sina behandlingar i väntan på ekonomiskt stöd, vilket ledde till en temporär inbromsning, men nu syns en gradvis återhämtning även om någon tydlig ”uppdämd efterfrågan” inte märks.
Det pågående grupptalan om PGT-A-testning har hittills inte påverkat försäljningen, även om det lett till högre kostnader. Vitrolife ser fortsatt stark tillväxt inom genetiska tjänster.
Som investeringsargument lyfter Brophy O’Connor att infertilitet berör en av sex personer globalt, vilket skapar ett stabilt och långsiktigt behov av IVF och därmed Vitrolifes lösningar.
Bronwyn Brophy O´Connor, fertilitet, vitrolife
Vitrolife AB
Vitrolife är en internationellt verksam medicinteknisk koncern. Vitrolife utvecklar, producerar och marknadsför produkter för fertilitetsbehandling.