Cell Impact

Två installatörer av solceller noteras

Solpaneler på villatak

Två företag som i någon form har överlevt den kraftiga nedgången för solcellsinstallationer ska nu noteras. Nordic Capitals Sesol Group via Soltech Energy och Solifokus via Tangiamo-skalet.

Marknaden för solceller på tak i Sverige har de senaste åren varit en katastrof. Marknaden levde gott på nollränta, höga elpriser och stora bidrag. När vi återgick till en mer normal ränta blev investeringskostnaden mer kännbar. Den stora andelen vind- och solkraft har gjort att elpriset ofta är lågt, speciellt när solen skiner så är priset på elektricitet ofta omkring noll. När staten sedan även började trappa ner de enorma bidragen så blev det tvärstopp på marknaden. Sedan finns självklart även faktorn att en stor del av alla husägare redan installerat solceller. För en bransch som hade svårt med lönsamheten när det regnade pengar så blev det ett jobbigt uppvaknande, företag har sagt upp stora delar av personalen, gått i konkurs och lagt ner.

Två företag som i någon form har överlevt ska nu börsnoteras.

Nordic Capital äger Sesol Group och den verksamheten ska man nu slå samman med den noterade installatören Soltech Energy. Det sker i två steg. Det första är att Soltech Energy köper Sesol via en apportemission vilket ger Nordic Capital ett ägande på 30 procent. Det ska sedan följas av en företrädesemission på 335 miljoner kronor i Soltech Energy där Nordic Capital ska försvara sina 30 procent och garantera ytterligare hälften av det beloppet.

Solifokus som säljer och installerar solenergianläggningar ska noteras på NGM Nordic SME via ett omvänt förvärv av Tangiamo-skalet. Parterna har som målsättning att slutföra due diligence-processen och underteckna slutligt avtal senast den 31 augusti 2025.

Solifokus Sverige AB

Solifokus säljer och installerar solenergianläggningar hos privatpersoner och företag.