Publicerad: 5 mars 2020
1 min läsning

Stillfront får en köprekommendation av Kepler Cheuvreux

Stillfront får en köprekommendation av Kepler Cheuvreux
Stillfront har gjort ett stort förvärv i form av Storm8 och det anser Kepler Cheuvreux ger aktien ytterligare uppsida och ger en köprekommendation till aktien.

”Medan Stillfronts Q4-resultat var något svagare än förväntat, förblir utsikten för 2020 stark, där det nya spelet Empire: Age of Knights bör addera tillväxt tillsammans med ökad marknadsföring för spelportföljen från Kixeye. Därtill, med ny uppsida adderad från förvärvet av Storm8 höjer vi riktkursen till 520 SEK (375) och uppgraderar till Köp (Behåll).”

Kepler Cheuvreux lyfter även fram att Stillfronts verksamhet inte påverkas av Coronaviruset i någon större grad vilket gör aktien ännu lite mer intressant i dessa tider.

Läs även:

Stillfront får köprekommendation av Dagens Industri

Tre e-sportföretag som ska noteras

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Stillfront Group AB

Företagsnamn

Stillfront Group AB

Beskrivning

Stillfront utvecklar och publicerar spel. Bolaget är en koncern som med en diversifierade spelportfölj med fokus på free to play.

Organisationsnummer

556721-3078

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...