Dagens industri rekommenderar idag att Saab gör en företrädesemission på 10 miljarder kronor under hösten. Det skulle underlätta för Saab att leverera på den växande orderboken.
Dagens industri rekommenderar idag att Saab gör en företrädesemission på 10 miljarder kronor under hösten. Försvarsbolagets orderbok har svällt enormt och även om Saab blivit bättre på att få betalt snabbt så binder verksamheten mycket kapital. Tidningens analytiker Magnus Dagel tror att bolaget visserligen kan klara sig utan, men att det i sådant fall blir precis på gränsen, speciellt om beställningarna fortsätter att komma in. Mer kapital skulle även göra att företaget kan bygga ut produktionskapaciteten snabbare.
Eftersom Saab är så högt värderat efter kursuppgången så skulle utspädningen bara bli 3 procent. Och argumentation för en nyemission är att ett bolag ska göra en företrädesemission när det kan, inte när det måste.
”Sfärkollegan Ericsson har till exempel under lång tid haft en stor kassa för att visa långsiktighet och stabilitet mot kunderna. Det gör en företrädesemission industriellt vettigt och en billig försäkring för framtiden.”


