Recyctec har fått rätt, får energiskatt återbetald och betalar lägre sådan framåt

Recyctecs cirkulära verksamhet visualiserad

Recyctec har efter en omprövning fått rätt och kommer nu att få energiskatt på el återbetald. Beslutet innebär även att kostnaden för elektricitet framåt blir lägre.

Recyctec är ett företag som tar emot använd glykol, renar den och säljer den återställda produkten på marknaden. Det är en industriell process för vilken företaget har en unik lösning. Företaget har efter nästan ett oändligt antal dåliga år börjat se en vändning med förhoppningen att det ska börja bli någonting bra under 2025. Bolagets likviditet är fortfarande ansträngd, men vilken är tänkt att hanteras av försäljningsutvecklingen i år, tillsammans med tidigare kostnadssänkning.

Idag fick företaget ett trevligt besked. Skattemyndigheten har efter omprövning beslutat att återbetala elskatt till Recyctec för år 2023 och 2024, i enlighet med de regler som gäller för företag som bedriver industriell produktion. Beslutet innebär att totalt 227 000 kronor återbetalas. Recyctec kommer även omgående att starta processen med att få även åren 2020, 2021 och 2022 omprövade.

Beskedet är även positivt för bolagets kalkyler och marginaler framåt eftersom kostnaden för elektricitet nu kommer att vara lägre.

”Detta är ett mycket glädjande beslut som i det korta perspektivet tillför bolaget likviditet. Vidare förbättrar det våra kalkyler och marginaler inför framtiden”, kommenterar Pär Winberg, vd för Recyctec.

Recyctec Holding AB

Recyctec är ett innovationstekniskt återvinningsbolag som tagit fram en unik teknik som renar använd glykol så att den kan återanvändas.