Nordea-aktien är fortsatt köpvärd anser Dagens industri

Nordea-logotyp på entré till huvudkontoret

Nordea är Veckans aktie i Dagens industri och trots en mycket stark uppgång under året är aktien fortsatt köpvärd. Den starka trenden i banken förväntas fortsätta.

Nordea är en stabil storbank som stigit 40 procent i år och det kan kännas motigt att köpa på rekordnivå skriver Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson, vars analys ändå mynnar ut i en köprekommendation till medelrisk.

”Om intäkterna ökar mer än kostnaderna brukar det bli bra. Om dessutom svängningarna i vinsten minskar, kreditförlusterna förblir låga och utdelningen god går det att argumentera för högre värdering.”

Banken är nu redo att öka tillväxten genom att dra nytta av sin starka balansräkning och sina nordiska skalfördelar.

Sedan nuvarande VD Frank Vang-Jensen tillträdde i september 2019 har totalavkastningen i snitt varit 25 procent per år och enligt Dagens industris analys är chansen god att den positiva trenden håller i sig.

Eftersom aktiekursen har stigit så har direktavkastningen minskat. Men den förväntas enligt analysen ändå bli 6,3 procent under 2026. Och den så kallade cash yielden, där utdelning och återköp lagts samman, förväntas bli 8,2 procent.

Nordea-aktien stängde på 168,10 kronor i fredags.

Nordea Bank AB

Nordeas är en ledande Nordisk bank som erbjuder ett brett urval produkter, tjänster och lösningar inom bank, kapitalförvaltning och försäkring. Nordea har cirka 10 miljoner kunder, cirka 1 400 kontor och en ledande ställning inom Internettjänster med 5,2 miljoner e-kunder.