Publicerad: 24 maj 2024
1 min läsning

Ngenic har inte lyckats få finansiering – går in i rekonstruktion

Ngenic har inte lyckats få finansiering – går in i rekonstruktion

Ngenic har inte lyckats få finansiering. Kostnadsbesparingar och försäljning av verksamhet räckte inte. Går in i rekonstruktion, även resten av verksamheten kan säljas.

I slutet av mars meddelade Ngenic att de säljer dotterbolaget Ngenic Sverige AB, som förutom verksamhet i Sverige även har verksamhet i Polen. Verksamheten omsatte 14 miljoner kronor under 2023. Ngenic förväntar sig få 12-14 miljoner kronor under andra kvartalet.

Försäljningen och tidigare inledda kostnadsnedragningar räcker dock inte, bolaget uppger nu att de behöver mer kapital, men att de har misslyckats att anskaffa det. Därför ansöker man nu om företagsrekonstruktion för moderbolaget och flera av dotterbolagen.

Resten av verksamheten kan också säljas

Ngenic skriver vidare att de för diskussioner med ett par förvärvare av den kvarvarande verksamheten, varav en i mer intensiv fas där det skulle kunna ske ett bud innan semestern.

Får sägas vara en trist utveckling, Ngenic har ändå intressant produkter som ligger rätt i tiden. Men företagande är tyvärr mer än att bara göra intressanta produkter.

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Ngenic AB

Företagsnamn

Ngenic AB

Beskrivning

Ngenic är ett energiteknikföretag som arbetar med digitalisering och effektivisering av energisystem. Ett stort fokus ligger på att styra användningen på ett smart sätt.

Organisationsnummer

556817-4790

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...