Publicerad: 19 juni 2017
1 min läsning

MAG Interactive och XSpray noterar

MAG Interactive och XSpray noterar
Mobilspelsföretaget MAG Interactive förbereder sig för en notering och XSpray Pharma har fått en ny tidsplan för sin notering och nyemission.

Det har under lång tid ryktats om att MAG Interactive som framgångsrikt utvecklar och publicerar mobilspel ska notera sig. I mars bekräftade grundaren för första gången att de träffat rådgivare. Nu noterar Breakit att bolaget har gjort en split, vilket bolag som ska notera sig brukar göra. Man har vidare valt in Michael Hjort i styrelsen, Starbreeze tidigare ordförande.

Förra hösten kunde vi avslöja att XSpray Pharma skulle notera sig i år. Planerat var våren men det sämre noteringsklimatet fick bolaget att skjuta på notering. Nu har vi dock fått nya uppgifter och det är First North under oktober som är planen. Vi har även de indikativa emissionvillkoren.

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

MAG Interactive AB

Företagsnamn

MAG Interactive AB

Beskrivning

MAG Interactive utvecklar och publicerar mobilspel, där man haft framgång med flera ordspel.

Organisationsnummer

556804-3524

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...