Realfiction
Publicerad: 25 oktober 2026
1 min läsning

Kinnevik får upprepad köprekommendation av Di

Kinnevik får upprepad köprekommendation av Di

Kinnevik-aktien får en ny chans av Dagens industri. Ökad chans för att ett av de större innehaven kan börsnoteras, pressad aktiekurs och en ny VD som inte behöver försvara tidigare beslut.

För ett år sedan gav Dagens industri en köprekommendation till investmentbolaget Kinnevik som dock hittills inte spelat ut väl. Börsnoteringen av det näst största innehavet Travelperk var tänkt att bli en katalysator, men så blev branschkollegan Navans börsnotering en flopp och den planen har inte blivit av. Navan-aktien har dock gjort en vändning och gått upp 200 procent vilket borde öka chanserna för att Kinnevik kan göra något av Travelperk, det skriver Dagens industri i sin uppföljande analys idag där man upprepar sin köprekommendation.

Grundtesen i analysen är att Kinnevik ska sälja eller börsnotera något av sina innehav för att frigöra värden och sedan använda delar av kapitalet för att återköpa egna aktier som handlas till stor substansrabatt.

Dagens industri tar upp att Kinnevik har en ny VD, Helena Saxon, som inte behöver försvara tidigare års investeringar, vilket gör det lättare att agera.

Kinnevik-aktien stängde på 68,38 kronor i fredags.

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Företagsinformation

Beskrivning

Kinnevik är ett investmentbolag med fokus på venture- och growth-investeringar i Europa och USA.

Organisationsnummer

556047-9742

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...