Publicerad: 4 maj 2025
1 min läsning

Fortsatt uppsida i Rejlers-aktien anser Dagens industri

Fortsatt uppsida i Rejlers-aktien anser Dagens industri

Rejlers-aktien har gått bättre än börsen sedan Dagens industris köprekommendation för ett år sedan, men det finns ännu mer uppsida.

För ett år sedan gav Dagens industri en köprekommendation till Rejlers och aktien har sedan dess gått betydligt bättre än börsen. Tidningens analytiker skriver nu att det finns mer att hämta.

”Vd Viktor Svensson har lyckats vända utvecklingen för Rejlers på ett imponerade sätt sedan han tillträdde som vd 2018. Bolaget har en bra tillväxttakt samtidigt som lönsamheten har förbättrats, bland annat till följd av att minskade kostnader och högre debiteringsgrad.”

Bolaget har fortsatt ambitiösa mål och har även tagit tag i Norge som gått mindre bra tidigare, vilket redan gett en synlig effekt under första kvartalet.

Den 25 april höjde Carnegie riktkursen för Rejlers till 205 kronor från tidigare 195 kronor och upprepade samtidigt sin köprekommendation. Aktien stängde på 182 kronor i fredags.

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Rejlers AB

Företagsnamn

Rejlers AB

Beskrivning

Rejlers är en av Nordens stora teknikkonsulter. 1 800 experter som arbetar med projekt inom bygg och fastighet, energi, industri och infrastruktur.

Organisationsnummer

556349-8426

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...