Publicerad: 23 april 2026
4 min läsning

Försök till ny revolution inledd på Lärkberget

Försök till ny revolution inledd på Lärkberget

Investeringsföretaget Lärkberget uppstod när en grupp investerare lyckades med en revolution mot ledning och styrelse i Combigene. Nu försöker en ägargrupp göra en revolution mot Lärkbergets ledning och styrelse, de vill att tillgångarna delas ut i stället för att en företrädesemission genomförs.

Investeringsföretaget Lärkberget uppstod när en grupp investerare under hösten 2024 inledde en revolution mot ledning och styrelse i Combigene. Det slutade med att investerarna vann, vilket innebar att den dåvarande verksamheten lades ner samt att styrelse och ledning fick lämna. Kvar fanns ett noterat bolag med kassa som gjordes om till ett investeringsföretag vid namn Lärkberget.

Lärkberget använde sedan kassan till att köpa aktier i det börsnoterade investeringsföretaget NAXS, där det gjordes en mjuk revolt. NAXS huvudägare såg ingen framtid och ville att bolaget skulle arbeta mot en likvidering, men i stället kom en ägargruppering in och köpte huvudägarens aktier med rabatt för att driva bolaget vidare och få ut så mycket värde som möjligt.

Det har skapat en intressant situation. NAXS handlas till en betydlig rabatt mot substans. Lärkberget i sin tur handlas också till rabatt mot substans. Ett köp av aktier i Lärkberget var i princip ett sätt att köpa en portfölj av investeringar till dubbel rabatt.

Lärkberget ska helt oväntat göra en företrädesemission

I tisdags meddelade Lärkberget helt plötsligt att de ska göra en företrädesemission på 15 miljoner kronor. Det var väldigt oväntat. Det är inte helt självklart att ett investeringsföretag med dubbel rabatt ska göra en nyemission. Ett mer förväntat drag hade varit att återköpa egna aktier (som blir möjligt även för bolag på MTF-listor senare i år). Om ett företag kan köpa sin egna aktie för 2 kronor och få en substans på 4,25 kronor (snabbhöftad beräkning), man ska göra mycket bra affärer med de nya pengarna för att slå den kalkylen.

Aktieägare i Lärkberget inleder ny revolution

Denna eftermiddag meddelade Lärkberget att de mottagit en begäran från aktieägare som har 16,3 procent av aktierna som inte kan sägas vara någonting annat än ett försök till ny revolution. De begär att det kallas till en extra bolagsstämma där det ska röstas om nedanstående punkter:

1) Beslut om vinstutdelning genom sakutdelning av Bolagets samtliga aktier i NAXS AB med motiveringen att Bolagets innehav i NAXS AB utgör ett betydande substansvärde som bör tillgängliggöras aktieägarna för att maximera aktieägarvärdet.

2) Beslut om kontant vinstutdelning med motiveringen att Bolaget innehar en betydande kassa som överstiger Bolagets operativa behov och att överskottslikviden ska återföras till aktieägarna.

3) Beslut om att återkalla styrelsens beslut om företrädesemission av units med motiveringen att det mot bakgrund av Bolagets befintliga likvida medel och tillgångar framstår den föreslagna företrädesemissionen som obehövlig och riskerar dessutom att stå i konflikt med de ovan föreslagna besluten om utdelning och värdeåterföring.

4) Beslut om att Bolaget ska träda i frivillig likvidation med motiveringen att det för det fall Bolaget inte bedöms kunna förvaltas på ett sätt som långsiktigt tillvaratar samtliga aktieägares intresse utgör frivillig likvidation ett alternativ för att säkerställa att kvarvarande värden realiseras och skiftas ut på ett ordnat och rättvist sätt.

5) Beslut om entledigande av nuvarande styrelse och val av ny styrelse.

Styrelsen kommer att genomföra företrädesemissionen ändå

Lärkberget styrelse skriver att de kommer agera enligt reglerna och kalla till en extra bolagsstämma inom två veckor. Men styrelsen är också tydlig med att de kommer att genomföra företrädesemissionen ändå. Och eftersom teckningstiden löper under 4-18 maj så kan styrelsen hålla den extra bolagsstämman efter detta.

Återstår att se hur detta spelar ut, det borde till stor del vara beroende på vilka ägarna bakom de 16,3 procenten är.

Uppdatering: Den planerade företrädesemissionen avbryts

Kvällen den 24 april meddelade Lärkberget att styrelsen avbryter den planerade företrädesemissionen, samt att aktieägarna som gjorde revolt drar tillbaka sitt krav på att en extra bolagsstämma ska hållas.

Styrelsen ska nu utvärdera alternativ till den tidigare planerade företrädesemissionen och låta en stämma fatta beslut om en eventuell kommande kapitalanskaffning.

Observera, undertecknad äger aktier i Lärkberget. Det är ingen stor post.

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Lärkberget AB

Företagsnamn

Lärkberget AB

Beskrivning

Lärkberget är ett investeringsföretag med två huvudinriktningar. Bolaget investerar i lågriskinstrument för att bevara kapital, gör direktinvesteringar i onoterade lönsamma företag samt investerar i noterade aktier/fonder. Den andra inriktning är att bolaget är en plattform för omvänt förvärv. Lärkberget AB hette tidigare CombiGene AB.

Organisationsnummer

556403-3818

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...