Publicerad: 27 september 2013
1 min läsning

Diamanter, investeringar och fastigheter mot notering

Diamanter, investeringar och fastigheter mot notering
Diamanter i Afrika, investeringar i aktier på de mindre listorna och fastigheter i Moskva, det är vad tre företag som planerar att notera sig är aktiva inom.

IGE Diamond – IGE Resources AB som är noterat i Norge och som kämpar för sin överlevnad efter att Amarant-sfären tömt bolaget på pengar planerar att samla sina afrikanska tillgångar i IGE Diamond AB och dela ut det till aktieägarna.

Global Financial Group Sweden Small Cap – Ett investeringsbolag som investerar i företag noterade på Nasdaq OMX Small Cap och de mindre listorna gör just nu en nyemission av preferensaktier, vilka planeras att listas på Aktietorget under februari nästa år.

Norrpada – Ett fastighetsbolag som bygger och utvecklar fastigheter i Moskva planerar att notera sig. Ingen specifik tidsplan har angivits, annat än att det ska ske så fort som möjligt under ansvarsfulla former.

Läs även: Tre bolag på väg mot börsen och marknaden

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Företagsnamn

IGE Diamond AB

Beskrivning

IGE Diamond är ett prospekteringsföretag med tillgångar i Afrika, med stort fokus på diamanter.

Organisationsnummer

556668-1630

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...