Publicerad: 5 februari 2026
1 min läsning

Carl Bennet investerar 45 Mkr i Medivir till premium via en riktad emission

Carl Bennet investerar 45 Mkr i Medivir till premium via en riktad emission

Carl Bennet investerar 45 Mkr i Medivir till ett premium på 19 procent via en riktad emission. Möjliggör klinisk utveckling av läkemedelskandidaten MIV-711.

Medivir har ikväll gjort en riktad emission på 45 Mkr som tecknades av Carl Bennet AB. Emissionen gjordes till 50 öre per aktie vilket är en premie på hela 19 % mot stängningskursen och 12,4 % jämfört med den volymviktade genomsnittskursen för de senaste fem handelsdagarna. Det är också drygt 11 % högre än priset per aktie i företrädesemissionen som gjordes i december.

Det är också en betydande emission i relation till antal aktier och värdering. Börsvärdet var idag 189,5 Mkr och pre-money-värderingen i emissionen är 225,6 Mkr.

Vad kapitalet ska användas till

Emissionen möjliggör klinisk utveckling av läkemedelskandidaten MIV-711 för behandling av Osteogenesis Imperfecta (medfödd benskörhet), en ny och strategiskt viktig indikation för Medivir som har potential att skapa betydande värde, både för Medivirs aktieägare och drabbade patienter.

Läs även:

Eiffel Investment Group investerar 31,7 Mkr i Acconeer via en riktad emission

Göran Ofsén investerar 10 Mkr i Abera Bioscience

Martin Bjäringer och Carl Rosvall blir ägare till vardera 9,3 procent i mResell

Laddar relaterade nyheter...

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Medivir AB

Företagsnamn

Medivir AB

Beskrivning

Medivir utvecklar innovativa läkemedel med fokus på cancersjukdomar där de medicinska behoven är stora.

Organisationsnummer

556238-4361

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om nyemissioner direkt till din inkorg.

Laddar nyheter...