Företrädesrätt 1:2. Den som är registrerad aktieägare på avstämningsdagen erhåller en (1) teckningsrätt för varje innehavd aktie. Två (2) teckningsrätter berättigar till teckning av en (1) ny aktie i bolaget.
Sotkamo Silver skulle tidigare göra en företrädesemission på 12 MEUR och en riktad på 2 MEUR, men de emissionerna röstade aktieägarna ner. Nu har företaget kommunicerat att man ska göra två emissioner på totalt 5 MEUR i stället.
De slutliga villkoren för emissionerna, inkluderande teckningskurs och antalet aktier som avses emitteras kommer att offentliggöras omkring den 10 februari 2023.
Uppdatering: Bolaget gör en företrädesemission på 4 MEUR och en riktad emission på 1 MEUR. Teckningskursen är 0,04 EUR eller 0,45 SEK per aktie.
Beskrivning
Organisationsnummer
556224-1892
Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.