FELäkemedel/MedicinFirst North Stockholm

Qlife Holding AB

Typ av erbjudande

Företrädesemission

Bransch

Läkemedel/Medicin

Lista

First North Stockholm

Teckningsperiod

5 mars 2026 - 19 mars 2026

Emissionsvolym

31,4 MSEK

Värdering pre-money

31,4 MSEK

Teckningskurs

2 SEK

Villkor

Företrädesrätt 1:1. För varje 1 innehavd aktie erhålls 1 teckningsrätt. 1 teckningsrätt ger rätt att teckna 1 ny aktie.

Information

Emissionen är säkerställd till 82,9 %. Flemming Pedersen (ordförande), Jørgen Drejer (styrelsemedlem) och Lars Bangsgaard (CFO) har åtagit sig att totalt teckna 3,5 Mkr. Vidare har en bottengaranti om 16 Mkr erhållits och ten toppgaranti 5,5 Mkr.

Uppdatering: Garanten John Bäck har ändrat sin garanti på 0,5 Mkr till ett bindande teckningsåtagande och JEQ Capital AB har gått med på att inte få någon ersättning för sin toppgaranti på 5,5 Mkr.

Uppdatering: Jinderman & Partners AB och JJV Investment Group AB garanterar upp till en teckning av 51 % av emissionen. Ersätter tidigare garantier från Alexander Schoeneck, Jinderman & Partners AB, Östen Carlsson och Fredrik Holst.

Uppdatering: Qlifes företrädesemission tecknades till 23,2 % med stöd av teckningsrätter och 4,9 % utan. 54,8 % tecknades av garanter. Totalt 82,9 %.

Företagsinformation

Beskrivning

Qlifes vision är att underlätta mätning av biomarkörer i blod i hemmet. Deras mål är att göra blodprovstagning enkel, billig, snabb, lättåtkomlig och exakt. Det gör att blodprov kan göras oftare för att få insikter om ens personliga hälsa, vilket ger ökade möjligheter att tidigare upptäcka sjukdomar. Produkten är en integrerad plattform som består av en liten anordning att ha hemma, engångskapslar – en för varje specifik biomarkör, och en digital infrastruktur som delar data med ens patientjournal eller sjukhusets IT-system.

Organisationsnummer

559224-8040

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.