Kvittningsemission i

Online Brands Nordic AB

Ej tillgängligt

Online Brands förvärvar, äger och utvecklar e-handelsbolag i Norden. Bolagets strategi fokuserar på att förvärva snabbväxande och lönsamma e-handelsbolag med starka varumärken. I koncernen ingår bland annat Trendcarpet, Hatshop, Victorins, Kitchenlab, Bread & Boxers, Isbjörn of Sweden, Getcamping, Allafröer och Reforma.

Emissionsfakta

Typ av erbjudande

Kvittningsemission

Teckningsperiod

Emissionsbelopp

3,12
MSEK

Teckningskurs (aktie)

13,91
SEK
Villkor

Kvittningsemission riktad till Linnéa Sweijer.

Lista

Datum

Mer information

Online Brands köper Reforma Stockholm från grundaren Linnéa Sweijer. Köpeskillingen uppgår till 12,5 MSEK. Betalning sker vid två tillfällen den första vid tillträdet om 3,125 MSEK kontant och 3,125 att erläggas genom betalning med Online Brands aktier till en kurs om 13,91 som ger 224 658 st aktier i Online Brands genom en kvittningsemission. Den andra betalningen sker om 24 månader med 3,125 MSEK kontant och 3,125 att erläggas genom betalning med Online Brands aktier till en aktiekurs som fastställs efter en snittkurs över en period om 10 dagar.

"Med förvärvet av Reforma Stockholm omsatte Online Brands proforma 431 MSEK 2024, med ett justerat EBITDA om 36,1 MSEK."

Håll dig uppdaterad med det senaste inom nyemissioner

Nyheter

Ingen nyhet kopplad till Online Brands Nordic AB hittades