NYData/ITSpotlight

Edyoutec AB

Typ av erbjudande

Nyemission

Bransch

Data/IT

Lista

Spotlight

Datum

27 november 2023

Emissionsvolym

4,6 Mkr

Teckningskurs

1,05 kr

Villkor

4,03 Mkr riktas till ett antal nya och befintliga aktieägare däribland Exelity AB och Selandia Alpha Invest A/S. 0,57 Mkr riktas till bolagets styrelseordförande Erik Nerpin och bolagets styrelseledamot Christopher Lagerqvist Nerpin.

Information

I samband med emissionen har edyoutec beslutat att uppta ett lån om 4 MSEK av Exelity AB. Lånet har en uppläggningsavgift om 6,0 procent av lånebeloppet och löper med en ränta om 2,0 procent av lånebeloppet per påbörjad 30-dagarsperiod som ska erläggas månatligen. Lånet löper till och med den 30 juni 2024.

Värdering

34,54 Mkr pre-money
Företagsinformation

Beskrivning

Edyoutec har ett antal olika verksamheter. Bolaget driver mobilspelet Cricket Tycoon, utvecklar spel och utbildningsspel, samt har en plattform inom fantasy sports-spel. En stor del av verksamheten är baserad i Tyskland. Edyoutec AB hette tidigare Wicket Gaming AB.

Organisationsnummer

559015-1360

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.