Noteringsdatum
12 december 2019
Status
Genomförd
I början av november 2019 skrev Affärsvärlden att det ryktas om att Qleanair siktar på en notering.
"De gör bland annat luftrenare, vilket så klart ligger i tiden. Med Nedermans och inte minst Absolents börsresor i backspegeln är det naturligtvis kanonläge att sätta ett sådant bolag nu."
Uppdatering: QleanAir noteras på First North den 12 december 2019.
Uppdatering: Bolaget skriver "Intresset för Erbjudandet var stort, såväl bland institutionella investerare i Sverige och internationellt som bland allmänheten i Sverige. Erbjudandet blev kraftigt övertecknat."
Uppdatering: 531 Mkr pre-money och 594 Mkr post money (Erbjudandet består bara av befintliga aktier, men i samband med erbjudandet kommer en riktad kvittningsemission på 63 Mkr att göras).
Före erbjudandet; Qevirp 41 Limited (Priveq Investment Fund (IV) L.P. 90,21 % och om erbjudandet fulltecknas inkl övertilldelning så är den procenten 33,21 %.
Beskrivning
Organisationsnummer
556879-4548
Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.