IPO

Eolus Vind AB

Noteringsdatum

2 februari 2015

Status

Genomförd

Information

Eolus Vind är noterat på First North men planerar nu att byta lista till Stockholmsbörsen. Senast augusti 2012 planerar företaget att noteringen ska vara genomförd.

Uppdatering: Under 2012 har elpriset gått ner och samtliga vindkraftsbolag har ställts inför utmaningar. En byte till Stockholmsbörsen är sannolikt inte aktuell förrän Eolus Wind kommer i en positiv fas igen.

Uppdatering: I slutet av januari 2015 meddelade Eolus att de ansökt om notering på börsen och att de räknar med att flytten dit är genomförd under februari 2015.

Uppdatering: Nasdaq har nu godkänt Eolus och första dag för handel på börsen beräknas bli 2 februari 2015.

Värdering

Noterat på First North.

Ägare

Noterat på First North.

Företagsinformation

Beskrivning

Eolus utvecklar lösningar för förnybar energi i Norden, Baltikum, Polen och USA. Från tidig projektutveckling till byggnation och drift av förnybara energianläggningar är företaget en del av hela värdekedjan. Eolus AB hette tidigare Eolus Vind AB.

Organisationsnummer

556389-3956

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.