IPOLäkemedel/MedicinNasdaq Stockholm

Bonesupport Holding AB

Noteringsdatum

21 juni 2017

Status

Genomförd

Information

AFV skriver på sin ryktessida i slutet av mars 2017 att Bonesupport ska notera sig under andra kvartalet 2017. Vi är inte helt på det klara med om det är First North eller Nasdaq Stockholms huvudlista som är aktuell. Bolaget har hittills tagit in totalt 100 MUSD från investerare.

Uppdatering: I början av juni 2017 skriver DI att Bonesupport ska notera sig innan sommarstiltjen. Artikeln innehåller även en kommentar från VD om att ta in pengar och att en notering är rätt väg. Borde innebära att ett pressmeddelande om notering bara är någon dag bort.

Uppdatering: Bonesupport noteras på börsen den 21 juni 2017.

Värdering

Uppdatering: 1 416 Mkr post money (29 kr).

27-31 kr per aktie.

Ägare

Healthcap, Lundbeckfonden, Industrifonden, Carl Westin, Tredje AP-fonden, Tellacq.

Företagsinformation

Beskrivning

Bonesupport utvecklar och marknadsför Cerament, ett injicerbart benfyllnadsmaterial som appliceras under lokalbedövning och absorberas av kroppen samtidigt som det stimulerar bentillväxt.

Organisationsnummer

556802-2171

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.