IPO

Accedo Broadband AB

Noteringsdatum

Oklar status.

Status

Kommande

Information

Accedos VD Michael Lantz säger i början av november 2014 att företaget ska vara redo för en börsnotering på Stockholmsbörsen inom två år.

Uppdatering: I slutet av juni 2016 skedde en ägarförändring som även gör att den planerade börsnoteringen läggs på is och inte kommer att ske under i alla fall de närmaste två åren.

SEB Private Equity köper Industrifondens innehav på 22 %, samt köper aktier från även andra investerare, bla Akacia. Samtidigt gör bolaget en nyemission på 83 Mkr, som även SEB deltar i.

Uppdatering: I början av januari 2019 meddelade Accedo att de tagit in 17 MUSD i en finansieringsrunda som leddes av SEB Private Equity.

Värdering

Uppdatering: 477 Mkr görs affären i juni 2016 till enligt DI.

320 Mkr vid en nyemission år 2013.

Ägare

SEB Private Equity blev i juni 2016 huvudägare. Grundarna är 30 %.

Företagsinformation

Beskrivning

Accedo erbjuder en molnbaserad teknikplattform som möjliggör att tv-bolag kan distribuera sitt material till allt från tv-apparater till läsplattor och mobiltelefoner.

Organisationsnummer

556654-7864

Prenumerera på nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.