Företrädesrätt 5:2. En (1) befintlig aktie (oavsett aktieslag) som innehas på avstämningsdagen ger fem (5) teckningsrätter. Två (2) teckningsrätter berättigar till teckning av en (1) nyemitterad aktie av serie B.
Emissionen är säkerställd till ca 50 %. Teckningsförbindelser har ingåtts av befintliga aktieägare samt från medlemmar ur Bolagets styrelse och ledning samt dess närstående och uppgår till cirka 2,6 procent av Företrädesemissionen, motsvarande cirka 5,2 MSEK. Bolaget har även ingått avtal med externa investerare, däribland Anders Hallberg, om garantiåtaganden som sammanlagt uppgår till cirka 95,2 MSEK, motsvarande totalt cirka 47 procent av Företrädesemissionen, vilket inkluderar teckningsförbindelserna. För garantiåtagandena utgår antingen en kontant garantiersättning om 10 procent av garanterat belopp, alternativt en garantiersättning om 13 procent av garanterat belopp i form av nyemitterade aktier i Bolaget. Teckningskursen för aktier som emitteras till garanterna ska motsvara den volymvägda genomsnittliga aktiekursen (VWAP) för Bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under teckningsperioden i Företrädesemissionen, dock lägst teckningskursen i Företrädesemissionen.
Uppdatering: Karolinska Development har erhållit ytterligare garantiåtaganden om 20 Mkr och avser en mellangaranti från 47 till 57 %. De totala åtagandena genom garantiåtaganden och teckningsförbindelser i Företrädesemissionen uppgår därmed till cirka 115,2 MSEK, motsvarande cirka 57 procent av emissionsvolymen i Företrädsemissionen. För Mellangarantin utgår antingen en kontant garantiersättning om 13 procent av garanterat belopp, alternativt en garantiersättning om 15 procent av garanterat belopp i form av nyemitterade aktier i Bolaget.
Uppdatering: Karolinska Developments företrädesemission tecknades till 21 % med stöd av teckningsrätter och 2 % utan. Garanter tecknar 34 %. Totalt 57 %.
Beskrivning
Organisationsnummer
556707-5048
Få de senaste nyheterna om börsnoteringar och nyemissioner direkt i din inkorg.