Företrädesemission i

BrainCool AB

Ej tillgängligt

BrainCool erbjuder produkt för hjärnkylning inom indikationerna stroke, hjärtstillestånd samt neonatalvård.

Emissionsfakta

Typ av erbjudande

Företrädesemission

Teckningsperiod

Emissionsbelopp

42,23
MSEK

Övertilldelning

33,00
MSEK

Teckningskurs (aktie)

0,50
SEK

Värdering (pre-money)

126,6
MSEK
Villkor

Företrädesrätt 1:3. Innehav av en (1) aktie ger en (1) teckningsrätt och tre (3) teckningsrätter berättigar till teckning av en (1) ny aktie.

Lista

Datum

X-dag

28 november 2025

Avstämningsdag

1 december 2025

Mer information

BrainCool har erhållit teckningsåtaganden från ett flertal styrelseledamöter och aktieägare, om totalt cirka 9,2 MSEK, motsvarande cirka 21,9 procent av Företrädesemissionen. BrainCool har även erhållit teckningsåtaganden från externa investerare för teckning av aktier utan stöd av teckningsrätter om totalt 33 MSEK, motsvarande cirka 78,1 procent av Företrädesemissionen. Ingen ersättning utgår för lämnade teckningsåtaganden. Utöver teckningsåtagandena har befintliga aktieägare uttryckt intentioner att teckna aktier i Företrädesemissionen motsvarande cirka 1,3 MSEK eller 3,1 procent av Företrädesemissionen. Sammantaget omfattas Företrädesemissionen därmed av teckningsåtaganden uppgående till totalt cirka 42,2 MSEK, motsvarande 100 procent av Företrädesemissionen.

Det primära syftet med övertilldelningsemissionen på 33 Mkr är att säkerställa full tilldelning till de investerare som har ingått teckningsåtaganden utan företrädesrätt och utan ersättning i Företrädesemissionen.

Håll dig uppdaterad med det senaste inom nyemissioner

Nyheter

Braincool behöver närmare 100 Mkr – olagligheter har skett

Braincool släppte på fredagskvällen en klusterbomb till pressmeddelande. Flera olagligheter har skett i bolaget och nu ska man ta in 85-95 miljoner kronor i en företrädesemission.